Miesiąc grudzień to dla nas jak co roku czas intensywnej pracy. Intensywnej, ponieważ 22 grudnia to ostatni dzień zajęć w szkołach a zleceń jest bardzo dużo.
W niedzielę 4 grudnia wyjechaliśmy do Kozienic gdzie w szkołach podstawowych realizowaliśmy program profilaktyczny „Debata” (link) natomiast w gminie Sobolew dla placówek szkolnych w Sobolewie (link) i Gończycach (link) kontynuowaliśmy zeszłoroczne działania profilaktyczne realizując drugą część programu „NOE”, program „Cukierki” oraz spotkanie z rodzicami nt. „Jak rozmawiać z dziećmi w okresie dojrzewania?”.
Od środy, do końca tygodnia mieszkaliśmy w przeuroczym Zamościu gdzie w klasach drugich ośmiu szkół ponadgimnazjalnych realizowaliśmy program profilaktyczny „Smak życia, czyli debata o dopalaczach” (link). Osobiście bardzo lubię pracować z młodzieżą na tym poziomie edukacji tym bardziej, że w Zamościu mają naprawdę wspaniałą młodzież!
W trzecim tygodniu grudnia nasz zespół musiał się podzielić na dwie grupy. Ja z Grażynką wyjechaliśmy do Filipowic i Czernej (woj. małopolskie) (link) gdzie w szkołach podstawowych realizowaliśmy programy: „Cukierki”, „Debata” i „Odczuwaj, ufaj, mów” natomiast pozostała część zespołu szalała na Mazowszu oraz w Sicienku (woj. kujawsko-pomorskie). W województwie mazowieckim realizowali programy profilaktyczne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drobinie: „Nie daj się oszukać – dopalacze to też narkotyki”, „Potrafię być sobą” a w Przasnyszu w Szkole Podstawowej Nr 3 program „Debata”. W Sicienku, w szkołach podstawowych na terenie gminy odbyły się realizacje programu „Debata” oraz szkolenie dla sprzedawców pt. „Sesja interwencyjno – szkoleniowa dla właścicieli i personelu punktów sprzedaży napojów alkoholowych”.
Do końca tygodnia byliśmy rozdzieleni gdyż w tym samym czasie ja z Grażką prowadziliśmy działania profilaktyczne w Nowe Miasto nad Wartą realizując programy: „Cukierki”, „Radość bez złości”, „Smak życia, czyli debata o dopalaczach” w szkołach podstawowych na terenie gminy (link).
Czwarty tydzień grudnia to już profilaktyka w naszym mieście. W Zespole Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej Curie realizowaliśmy cykl programów profilaktycznych „Przeciw narkotykom – ku afirmacji życia” oraz szkolenie dla nauczycieli Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia pt. „Dopalacze – nowe zagrożenia”.
No a piąty? Ojoj - zagalopowałem się, przecież to już Święta!!!