"Poznań uzależniony od profilaktyki" to projekt, który ma uchronić młodych ludzi przed uzależnieniami. W ciągu roku szkolnego 2022/2023 młodzi ludzie wzięli udział w warsztatach, pokazach filmowych oraz zajęciach, dzięki którym uczuli się jak uniknąć współczesnych zagrożeń. Jest to już jego czwarta edycja, do której zgłosiły się 63 szkoły, 326 klasy i 7013 uczniów (https://www.poznan.pl/mim/info/news/poznan-uzalezniony-od-profilaktyki,191021.html).
Profilaktycy z naszego ośrodka już drugi raz brali udział w tym projekcie. W poprzedniej, trzeciej edycji projektu, prowadziliśmy lekcje profilaktyczno-terapeutyczne adresowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych Dzielnicy Grunwald. Wtedy nasze działania były nakierowane na uzależnienia chemiczne (alkohol, narkotyki, dopalacze i inne środki psychoaktywne). W obecnej czwartej edycji projektu realizowaliśmy lekcje profilaktyczno-terapeutyczne pt. „W Sieci”1 dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych Dzielnicy Stare Miasto. Lekcje prowadzone były od lutego do końca maja 2023 roku.
Celem lekcji było:
Lekcjami profilaktyczno-terapeutycznymi objęto grupę 1370 uczniów z 61 klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas I i II szkół ponadpodstawowych.
Jednym z elementów lekcji było przeprowadzenie testu uzależnienia od Internetu dr Kimberly Young3, który pozwolił ocenić to zjawisko w badanej grupie. Okazało się, że według testu 15,6% ankietowanych jest uzależnionych od Internetu, a 15,9% ma niebezpieczną skłonność do uzależnienia. Ze szczegółowej analizy wynikło, że dziewczęta wykazały znacznie większe predyspozycje w kierunku diagnozy uzależnienia od Internetu niż chłopcy.
W ankiecie końcowej uczniowie mieli możliwość odpowiedzieć na pytania dotyczące cyberprzemocy, ocenić zajęcia i ich przydatność oraz wyrazić swoje opinie.
Młodzież oceniła spotkania w skali szkolnej (1 – 6) na: 5,0
Jeśli chodzi o pytania dotyczące cyberprzemoc to:
W ankiecie końcowej uczniowie wyrazili też swoje opinie o programie (przeczytaj także: Opinie młodzieży na temat lekcji profilaktyczno-terapeutycznych pt. „W Sieci”) oraz odpowiedzieli na pytania, z których wynika że:
_____
1Autorem scenariusza jest Lech Gwiaździński z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień oraz Stowarzyszenia „Remedium”.
2Pełna wersja raportu z wynikami badań z poszczególnych szkół i klas jest dostępna w wersji papierowej i elektronicznej w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. Szkoły biorące udział w badaniach otrzymały raport z wynikami ogólnymi/zbiorczymi dla całości przedsięwzięcia oraz wynikami z poszczególnych realizacji w danej szkole.
3Źródło: Young K. S. (2011), Clinical Assessment of Internet-Addicted Clients, w: Young K. S., Abreu N. de (ed.),Internet Addiction. A Handbook and Guide to Evaluation and Treatment, Hoboken: John Wiley and Sons.