"Przeciw narkotykom - ku afirmacji życia" w Bytomiu
Działania profilaktyczne w 2014 roku rozpoczęliśmy w połowie miesiąca stycznia do realizacji na terenie Miasta Bytomia projektu profilaktycznego w skład którego wchodziły: program dla młodzieży „Przeciw narkotykom - ku afirmacji życia” a w następnym etapie szkolenia dla nauczycieli „Narkotyki - mity a rzeczywistość” i „Dopalacze - nowe zagrożenia”.
Program „Przeciw narkotykom - ku afirmacji życia” autorstwa R. Pijarowskiej, A. Seweryńskiej i I. Zarzyckiej początkowo realizowany był w ramach kampanii Kancelarii Prezydenta RP „Szkoła wolna od narkotyków”. Obecnie cieszy się on dużym uznaniem zarówno wśród młodzieży jak i dorosłych.
Głównym celem programu jest uświadomienie i modyfikacja w kierunku zdrowego stylu życia zagrażających postaw dotyczących używania alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zachowania wobec popularnych zjawisk społecznych (telewizja, komputer, Internet, gry hazardowe, przemoc, sekty itd.).
Program składa się z pięciu etapów które umożliwiają osiągnięcie założonych przez realizatorów celów. Ważnym elementem końcowym programu jest zachęcenie młodzieży do świadomego i aktywnego organizowania sobie czasu wolnego.
W programie uczestniczyło 1200 uczniów z klas pierwszych gimnazjów. Młodzież oceniła program w skali szkolnej (1-6) na 5,2
Opinie młodzieży na temat programu:
- Podobały mi się te zajęcia, ponieważ młodzież przyjmuje narkotyki, bo jest niedouczona. Powinno być więcej programów na temat edukacji seksualnej.
- Na zajęciach można było swobodnie się otworzyć i zadać niemal każde pytanie dotyczące tematu. Dowiedziałem się wielu rzeczy, które mi się przydadzą.
- Chciałbym następnym razem spotkanie na temat przemocy.
- Podobały mi się te zajęcia, gdyż poruszyły one ważny temat. Program był prowadzony w ciekawy sposób.
- Dzięki tym zajęciom mogłam się dowiedzieć jak szybko można się uzależnić. Może dzięki temu nigdy po to nie sięgnę.
- Dzięki tym zajęciom mogłam dowiedzieć się więcej na temat mojej klasy i kim się otaczam.
- Zajęcia były bardzo przekonywujące oraz zniechęcające do brania narkotyków.
- Podobało mi się, ponieważ mogłem się spotkać ze specjalistą i dowiedzieć wielu ciekawych informacji, których nigdy nie usłyszałbym od swoich kumpli.
- Myślę, że w dzisiejszych czasach przydałby się program na temat przemocy w sieci a dokładniej na facebooku.
- Bardzo mi się podobało, ponieważ wiele dało do zrozumienia i nie był to nudny wykład, tylko zajęcia warsztatowe z poczuciem humoru. Oby było więcej takich spotkań w naszej szkole.
- Podobała mi się scenka, w której uczniowie musieli odmawiać. Dzięki niej poznałem ciekawy a jednocześnie skuteczny sposób odmawiania.
- Wszystko było spoko, i następnym razem chciałbym program na temat rodziny z problemem alkoholowym.
- Po programie wiem, czym może się skończyć sporadyczne palenie marihuany.
- Podobała mi się scenka i praca w grupach.
- Podobała mi się ankieta, którą wypełnialiśmy oraz omówienie wyników naszej klasy.
- Było super! Mam nadzieję, że wszystko zapamiętam, – bo warto.
- Informacje na temat narkotyków, które usłyszałem na dzisiejszym programie różniły się od informacji, tych, które znałem do tej pory.